פרשת השבוע

by preston rudd

פרשת השבוע, היא אותה פרשה אשר אותה קוראים בשבת בבית הכנסת, ישנן סך הכל 54 פרשות, אשר מופיעות בספרי התורה (בראשית, שמות , ויקרא, במדבר, דברים).

את פרשת השבוע נוהגים להקריא גם בתפילת מנחה של השבת שלפניה, וביום שני וחמישי שלפני אותה שבת אך במקרים האלה מקריאים רק את תחילתה בניגוד לשבת שבה מקריאים את כולה.

השם אשר ניתן לפרשת השבוע נגזר בדרך כלל מהפסוק הראשון של הפרשה על ידי אחת המילים המופיעות בו.

בשנה לא מעוברת ישנן בין 50-51 שבתות, דבר שמקשה על קריאת פרשה אחת בכל שבוע, לכן מה שנהוג לעשות הוא לחבר בין שתי פרשות אשר אותן יקראו יחד באותה שבת.

החיבור בין שתי פרשות הוא אינו דבר מקרי וישנן 6 זוגות של פרשות אשר ביניהן ניתן לחבר, כאשר בחוץ לארץ יש שבע זוגות.

בשנה מעוברת אין את הבעיה הזו שכן יש 54-55 שבתות ובלי סוכות ופסח נותן לנו 53 שבתות לקרוא את כל פרדות השבוע, בעוד שפרשה ״וזאת הברכה״ נקראת תמיד בשמחת תורה.

 

השיטה הזו הונהגה אחרי שלא הייתה אחידות בין הקהילות השונות, כאשר היו קהילות שסיימו את התורה אחת לשנה והיו קהילות שסיימו את התורה אחת לשלוש שנים.

שיטה זו הייתה מקובלת על פי הכתבים ביהדות בבל ואומצה לכל העם היהודי.

 

בקהילות שונות נהוג לדבר על פרשת השבוע לאחר התפילה על ידי דרשה של רב הקהילה או דרשה של אחד מציבור המתפללים אשר כמובן עוסקת בפרשת השבוע.

בדרשה מנתחים את פרשת השבוע ומדברים על ההיבטים ההלכתיים שלה יחד עם ההיבטים הערכיים שלה על מנת שנוכל ללמוד ממנה להשליך על החיים שלנו.

ישנן פעמים רבות בהן שפרשת השבוע מתקשרת לאקטואליה ולמה שקרה בשבוע החולף וישנם ברחבי הרשת מגוון של פרשנויות, פורומים וטורי דעה אשר במקביל לניתוח של פרשת השבוע מנסים ליצור הקבלות לחיינו כיום עם דגש של האקטואליה בשבוע האחרון.

 

ישנם הטוענים כי לאירועים מכוננים בהיסטוריה של מדינת ישראל כמו למשל רצח רבין, אסון המסוקים, ופיגועים שונים במהלך השנים האחרונות היה אזכור בפרשת השבוע אך מולם ישנם הטוענים כי מדובר בקבוצת קיצוניים ואין כך פני הדברים, ומדובר בפרשנות קיצונית של פרשת השבוע.

Related Posts