עצרת רבין

by preston rudd

כמידי שנה, התקיימה בכיכר רבין העצרת השנתית לזכר הירצחו של ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, כאשר השנה במלאות עשרים שנה לרצח התקיימה העצרת בסימן לא לאלימות. זמרים רבים, אומנים מכל הארץ, פוליטיקאים וידוענים רבים הודיעו על השתתפותם בעצרת אך את ההצגה גנב נשיאה לשעבר של ארצות ברית, חברו הוותיק ושותפו לדרך של יצחק רבין, ביל קלינטון עם הגיעו לנאום בעצרת למלאות עשרים שנה לרצח. הפעם האחרונה שבה הגיע קלינטון לארץ הייתה במסגרת עצרת עשר שנים למלאות הרצח וגם אז נשא נאום מרגש. השנה שוב עלה קלינטון ואמר לנוכחים בכיכר שהעתיד שלנו ושל ילדינו תלוי אך ורק בנו, ואנו אלו הם שאחראים לעשות שלום עם אויבנו.

את הערב הנחה העיתונאי רינו צרור, כאשר פרט לנשיא ארצות הברית לשעבר צפויים לנאום עוד אנשים רבים מקצוות שונים של הקשת הפוליטית וביניהם דליה רבין, הרב יובל שרלו, טוני נאסר ושרה רוזנפלד, אימו של מלאכי רוזנפלד שנרצח בפיגוע לפני מספר שבועות ונשיא המדינה רובי ריבלין. העובדה שדמויות רבות מכל קצוות הקשת הפוליטית נואמות היא במטרה לא לשייך את העצרת עם פלג מסוים או מפלגה מסוימת אלא להדגיש כי זו עצרת נגד אלימות.

בין האומנים הרבים שהשתתפו בעצרת היו ריטה, נינט טייב ששרה את שיר לשלום, השיר שהפך להיות כל כך מזוהה עם העצרת הזו, שלומי שבן, נסרין קדרי ואהובה עוזרי. בפאן הלוגיסטי כמידי שנה נחסמו לתנועה רחובות רבים המובילים לכיכר וכמידי שנה התבקשו הבאים לעצרת לבוא בתחבורה ציבורית וברגל. בין הרחובות שנחסמו לתנועה היו אבן גבירול, פרישמן, דוד המלך, גורדון ועוד רחובות אשר מובילים לכיכר.

על פי הערכות משטרה מעל למאה אלף איש הגיעו השנה לעצרת רבין בעוד רבים מהם הגיעו על מנת לצפות בביל קלינטון נואם. מי שלא נאם בסופו של דבר בעצרת למרות שהיה מתוכנן לשאת דברים הוא נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס. לאחר שיר לשלום בביצועה של נינט טייב, השיר שנעל את העצרת ההיא, עמד הקהל דקת דומיה לזכר יצחק רבין.

Related Posts